CZY KÓŁKA PLASTYCZNE W SZKOLE WYSTARCZAJĄCO ROZWIJAJĄ?

Nie od dziś wiadomo, że rysowanie, malowanie, lepienie, a także inne zajęcia plastyczne w znacznym stopniu rozwijają zarówno dzieci, jak i młodzież. Fascynacja sztuką przynosi wiele korzyści. Dla wielu jest to po prostu źródło satysfakcji, które zapoczątkowuje poszukiwanie własnego stylu. Tego typu zajęcia dodatkowe nie są obowiązkowe. Wszystko dlatego, że zmuszenie do uczestnictwa w kole plastycznym będzie tylko zmarnowaniem czasu zarówno młodego ucznia, jak i nauczyciela. Jakie zalety koła plastycznego możemy wyróżnić? Jakich rzeczy można się tam nauczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZALETY KOŁA PLASTYCZNEGO

Koło plastyczne najczęściej kojarzy się z rysowaniem lub malowaniem. Przede wszystkim tego typu czynności wzmacniają lewą stronę mózgu, czyli cechy emocjonalne, a także twórcze. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają tworzyć własne arcydzieła, a rysowanie sprawia im ogromną przyjemność. Sztuka zachęca do rozwoju samego siebie, a także do kreatywności. Próba symbolizacji postaci i przedmiotów jest bardzo korzystna dla kreatywności każdego człowieka, zarówno młodego, jak i w starszym wieku. Rysowanie to świetna aktywność, która w znacznym stopniu ułatwia komunikację trzech bardzo ważnych części naszego działa: mózgu, ręki i oka. Tak więc to doskonała możliwość, aby rozwinąć umiejętności motoryczne. Jakie inne zalety uczestnictwa w kole plastycznym możemy wyróżnić? Dziecko rysując lub malując stymuluje swoją koncentracje, a także co ważne, skupia się i uważnie obserwuje. Podczas tego typu czynności mamy do czynienia z cięższą pracą mózgu, co pobudza zmysł obserwacji. Dużo mówi się o tym, że sztuka to bardzo dobry sposób na to, aby wspomóc inteligencję emocjonalną. W każdym przypadku możemy liczyć na znaczne wzmocnienie zdrowia psychicznego każdego dziecka. Opinia innych rówieśników jest dla dzieci bardzo istotna, dlatego też warto wiedzieć o tym, że czynności artystyczne wzmacniają poczucie własnej wartości. Dodatkowo w tym przypadku możemy mówić o rozwoju wrażliwości. Tak więc koło plastyczne niesie ze sobą wiele zalet, o czym warto wiedzieć. Pamiętajmy jednak, że decyzja musi być podjęta samodzielnie przez dziecko.

KOŁO PLASTYCZNE – CZEGO MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ?

Będąc na kole plastycznym w każdej chwili możemy liczyć na pomoc doświadczonych nauczycieli. Część z nich posiada ponadprzeciętną wiedzę, którą mogą przekazywać swoim uczniom. Dzieci i młodzież nauczą się zarówno podstaw, jak chociażby prawidłowe malowanie i cieniowanie, jak i także bardziej zaawansowanych technik. Aby móc uczęszczać na tego typu zajęcia niezbędne na początku będą jedynie podstawowe akcesoria, jak chociażby farby, ołówki, kredki, pisaki. Z czasem konieczne okaże się kupienie rzadziej używanych przyborów, które będą ważne tylko do pojedynczych czynności. Możemy być pewni, że zarówno dzieci jak i młodzież nabędą nowe umiejętności na kole plastycznym, które przydadzą się do dalszych przygód ze sztuką.