Nasza szkoła

Aktualności

9/05/2014

Prezentacja szkół  z okazji wejścia Polski
 do Unii Europejskiej

          

W dniu 9 Maja 2014 roku w Szkole Podstawowej Nr.2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim odbyły się zawody i prezentacja szkół z okazji 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W wystąpieniu zaprezentowała się też nasza szkoła.

            Uroczystość zainaugurował dyrektor szkoły Mirosław Chomaniuk oraz Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski. Serdecznie przywitano przedstawicieli władz Bielska Podlaskiego, dyrektorów i przedstawicieli szkół oraz uczniów z pięciu zaproszonych szkół, które miały brać udział w konkurencjach.

Podobnie jak przy wystąpieniu 1 maja wszystkie szkoły prezentowały wybrane kraje Unii Europejskiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 przedstawili Grecję, Zespół Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim - Hiszpanię, Szkoła Podstawowa w Łubinie Kościelnym przedstawiała Czechy, a Zespół Szkół im. Ziemi Orlańskiej w Orli zaprezentował Włochy.

            Uczniowie z każdej szkoły zaprezentowali kunszt aktorski i muzyczny, wcielając się to w Luciana Pavarottiego, Helenę Vondrackovą, nieporadnych sąsiadów z czeskiej bajki, Almodovara, czy też hiszpańskich piłkarzy. Byliśmy zabierani w podróż w czasie do starożytnej Heliady oraz na miejsce bitwy na pomidory, choć te nie były na szczęście prawdziwe. Po każdym występie wszyscy byli częstowani kuchnią danego kraju. Największy wybór i różnorodność wykazała kuchnia włoska – po niektóre przysmaki ustawiały się kolejki. Potrawy były zaserwowane w barwach narodowych Italii.

            Następnym etapem był quiz europejski. Uczniowie, po 3 osoby z każdej szkoły odpowiadali na pytania komisji dotyczące Unii Europejskiej. Pytania były zróżnicowane – od łatwych do bardziej skomplikowanych.

            Na końcu przyszedł czas na zawody sportowe. Konkurencja wydawała się dość trudną, bo polegała na biegu na czas przez przeszkody jednocześnie kozłując piłkę, burząc układankę z klocków w połowie drogi, by później ją ustawić po wrzuceniu piłki do kosza. Emocji było co niemiara. Każda szkoła zagrzewała swoich zawodników. Były chwile napięcia, gdy piłka jednego z zawodników odmawiała trafienia do kosza. Nasi uczniowie poradzili sobie z konkurencją znakomicie – zajęliśmy drugie miejsce, przegrywając jedynie setnymi sekundami.

Charakterystyka występu .

            Uczniowie naszej szkoły z klasy V i VI zabrali nas w magiczną podróż autobusem po słonecznej Italii. Przewodnikiem był Pinokio (Natalia Stepaniuk), który opowiadał o tym co można zobaczyć we Włoszech, nauczył dzieciaki jak prawidłowo jeść makaron z sosem Bolognese, wyjaśnił czemu Włosi nie piją herbaty i zapowiedział występ trio dziewcząt z VI klasy (Inez Dmitruk, Martyna Leoniuk, Daria Kulik), które zaśpiewały ponadpokoleniowy utwór ''Felicita'' Al Bano i Rominy Power a także występ do złudzenia przypominającego Luciana Pavarotti (Wiktoria Leoniuk z VI klasy). Na koniec uczniowie VI klasy (w składzie damsko-męskim: Inez Dmitruk, Martyna Leoniuk, Daria Kulik, Jakub Tchórzewski, Sandra Pietrowska, Sonia Warchoł) zatańczyli dynamiczny południowy taniec.

            Nad wszystkim mieli pieczę nasi nauczyciele: pani Halina Roszczenko, pani Krystyna Demianiuk oraz pan Rafał Prokopiuk.