Aktualności

5 czerwca/2017

SPEKTAKL "PAN TWARDOWSKI

    Pan Twardowski – każdy o nim słyszał, ale zapytani o szczegóły odpowiadamy zwykle: „siedzi na księżycu”. Wokół tej osoby jest dużo niedomówień, tajemnicy, jakiejś mrocznej aury. Kim naprawdę był? Czy rzeczywiście zbratał się z diabłem? Czy to postać legendarna, czy może żył naprawdę? O tym, że postać ta warta jest uwagi świadczy rozliczna literatura, która ukazuje się, począwszy od roku 1820 aż po dzień dzisiejszy.
Na kanwie osiemnastowiecznej legendy o Twardowskim, a także ballady ,,Pani Twardowska” Adama Mickiewicza i powieści „Mistrz Twardowski: Powieść z podań gminnych” Józefa Ignacego Kraszewskiego aktorzy Narodowego Teatru Edukacyjnego im. A. Mickiewicza we Wrocławiu przygotowali przedstawienie pod tytułem „Pan Twardowski”.
Nasi uczniowie z klasy IV, V i VI mieli okazję obejrzeć ten spektakl. Dnia 5 czerwca br. aktorzy wrocławskiego teatru zaprezentowali go w Hajnowskim Domu Kultury. Sztuka mogła się podobać młodemu odbiorcy nie tylko ze względu na przesłanie moralne – nie warto wybierać na ziemi życia w dostatku w zamian za wieczne potępienie. Oprócz zajmującej akcji uczniów urzekła gra aktorów, efekty świetlne i dźwiękowe oraz scenografia, szczególnie podobały się czarownice.
Po spektaklu odbyły się krótkie warsztaty teatralne na temat sposobu gry aktorskiej z wykorzystaniem masek.